SPEKTAKL „1989”

9. listopada 2023r. uczniowie naszego liceum udali się pod opieką nauczycieli do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku na wieczorny spektakl pt. „1989”. Mimo późnej pory, wszyscy z ciekawością i fascynacją śledziliśmy losy bohaterów tego niesamowicie inspirującego widowiska. Spektakl, który mieliśmy przyjemność zobaczyć, tego dnia wystawiony został 103 raz.

„1989” to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który pokazuje upadek komunizmu w zupełnie nowy sposób. Wydarzenia, które dotychczas znaliśmy z podręczników historii, ukazują się widzom z innej perspektywy. Poznajemy bliżej rodzinę Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów, których codzienne życie przeplatają ważne poglądy polityczne, a ekscytacja nadchodzącymi zmianami konfrontuje się z historią Polski. Podczas spektaklu mogliśmy razem z bohaterami być świadkami najważniejszych w tym czasie wydarzeń, takich jak strajk w stoczni i obrady przy Okrągłym Stole. Mogliśmy obserwować ich codzienne zwykłe życie, w tym dla nas już odległym czasie PRL-u. Dla wielu była to wycieczka bardzo pouczająca, dająca wiele refleksji i zadumy nad minionymi czasami.

Zdaniem krytyków „1989” to „ Dynamiczny, wciągający musical o polskiej historii współczesnej. To opowieść gęsta od znaczeń, odniesień, aluzji i cytatów, świetnie napisana, zaśpiewana i wytańczona. Muzyka to momentami przebojowa, momentami poruszająca, a czasem wyrywająca z foteli mieszanka hip-hopu, r’n’b i soulu. To udana próba stworzenia nowego, pozytywnego mitu, bez budowania pustego pomnika ze spiżu. Co ważne: uwzględnia też, wciąż niedostatecznie opowiedzianą, kobiecą perspektywę. „ Zgadzamy się z tymi słowami i mamy nadzieję na jeszcze wiele takich spotkań z kulturą, sztuką i historią w jednym.