KOBIETY NA KSIĘŻY

Taką, zupełnie nieoczekiwaną, konstatacją skończył się 7 listopada spotkanie z księdzem Izabelą Sikorą z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Ksiądz Izabela przyjechała do nas ze Szczecina, okazji do jej odwiedzin było kilka: pamięć o dziedzictwie ewangelickim w Chojnicach (były odwiedziny na Wzgórzu Ewangelickim), nasza zapisana w celach II LO misja otwierania uczniów na wszelką inność, cykl spotkań z przedstawicielami różnych wyznań (realizowany w naszej szkole od kilku lat)…

Ksiądz Izabela Sikora (jedna z dziewięciu ordynowanych na księży kobiet w kościele ewangelicko-augsburskim) od razu podbiła serca uczniów trzech klas humanistycznych (i przedstawicieli kilku innych profili, którym udało się na spotkanie dostać). Uśmiechnięta, bez pretensji i zadęcia, inteligentna, zabawna, zdystansowana… Długo by wymieniać. Przedstawiła historię protestantyzmu, wyjaśniła jego główne idee i – przede wszystkim – odpowiadała na pytania uczennic i uczniów, a tych było mnóstwo, od osobistych (jak jest traktowana?, czy spotyka się z wyrazami niechęci czy sympatii?), przez społeczno-obyczajowe (a jaki jest jej stosunek do LGBT+?), po teologiczne (bo przecież list św. Jakuba…)

Wszyscy uzyskali odpowiedzi, zadzwonił dzwonek, a do naszej gościni ustawiła się kolejeczka tych, którzy jeszcze chcieli dopytać lub po prostu wyrazić swój podziw.

Za wizytą księdza Izabeli w naszej szkole stoją zabiegi i starania pana Marcina Wozikowskiego, któremu serdeczni dziękujemy, z niecierpliwością oczekując kolejnych gości.