W dniach od 4 do 11 czerwca 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka krajoznawczo – przyrodnicza do Hiszpanii. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 2b i 2d. Udział w wycieczce wzięło też  kilka osób z klasy 2c. Kierownikiem wycieczki była Pani Ewa Szamocka, opiekunami Pani Lucyna Plata, Pan Leszek Plata i Pan Wojciech Krajecki. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Girony – miasta posiadającego jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Spacerując po mieście mieliśmy okazję przejść przez  most, który zaprojektował Gustave Eiffel. Duże wrażenie wywarły na nas domy z kolorowymi fasadami znajdujące się nad rzeką Onyar. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta.

Wybrzeże Costa Brava ujęło nas malowniczymi krajobrazami z ciekawym ukształtowaniem terenu. Mogliśmy podziwiać piaszczyste plaże ze złotym piaskiem, skaliste klify, egzotyczną roślinność, pospacerować po przepięknym ogrodzie botanicznym, znajdującym się w Blanes. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem turystycznym wzdłuż skalistego wybrzeża Morza Śródziemnego z Lloret de Mar do Tossa de Mar. Piękne widoki podziwialiśmy również z imponującego masywu skalnego Montserrat, na którego zboczach znajduje się klasztor benedyktynów, znany z kultu Matki Boskiej La Moreneta (Czarnej Madonny z Montserrat).

Stolica Katalonii – Barcelona, nazywana miastem Gaudiego, ujęła nas ciekawą architekturą. Spacerując po parku Güell, zaprojektowanym przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, mogliśmy poczuć się przez chwilę jak w bajce. W parku mieliśmy okazję zwiedzić muzeum artysty i  usiąść na najdłuższej na świecie ławce. Wisienką na torcie była wizyta w niepowtarzalnej secesyjnej świątyni. Sagrada Familia jest największym dziełem Antoniego Gaudiego, stanowiącym symbol Barcelony. Będąc na Wzgórzu Montjuic podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Wyjeżdżając z Barcelony zatrzymaliśmy się w Figueras – mieście Salvadora Dalego. Mieliśmy okazję zwiedzić jedno z ciekawszych muzeów na świecie. W muzeum tym znajduje się wiele wybitnych dzieł tego artysty.

Wycieczkę zakończyliśmy całodniowym pobytem w Europa Parku, największym w Niemczech parku rozrywki i najchętniej odwiedzanym w Europie. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Opracował: Wojciech Krajecki

Kategorie: Aktualności

Skip to content