Szkołą partnerską naszego Liceum we Włoszech jest “Istituto D’Istruzione Superiore Caterina Caniana” z Bergamo, akredytowana szkoła średnia.

W lutym przyjęliśmy nauczyciela na wizytę przygotowawczą, która pozwoliła określić warunki pobytu 2 uczniów w naszej szkole. Italo i Dimitri realizują długą mobilność, uczestnicząc w zajęciach i inicjatywach pozalekcyjnych. Nasi uczniowie zapewnili im pobyt w swoich domach, co ułatwiło integrację ze szkolną społecznością. Uczniowie II LO odbędą z kolei wymianę młodzieży w ramach współpracy ze szkołą Caniana w maju bieżącego roku.  Poza czasem, który rodziny goszczące organizują samodzielnie gościom przygotowujemy oficjalny program pobytu. Zarówno we Włoszech jak również w Polsce uczniowie uczestniczą w wycieczkach edukacyjno-krajoznawczych, program obejmuje także zajęcia w naszych szkołach oraz inne aktywności. Nasi goście   zwiedzili:

– Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,

 -Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach z klasą III E oraz wychowawcą Justyną Kowalską.

 Odbyli wycieczkę po Zaborskim Parku Krajobrazowym – „Dolina Rzeki Kulawy”, miała też miejsce wizyta w Chojnickim Centrum Kultury oraz Eksperymentarium Chojnice. Z inicjatywy naszej młodzieży odbyło się wspólne wyjście na kręgle, basen oraz do kina.  

W ramach zajęć lekcyjnych uczniowie klasy III E przygotowali poczęstunek składający się z tradycyjnych polskich potraw. Uczniowie z Włoch uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Panią Justynę Zielińską, w ramach których integrują się z uczniami z Ukrainy. Podczas ostatnich zajęć przygotowali swoje tradycyjne potrawy m.in. pizzę, tiramisu oraz sernik na zimno.

Zostali także zaproszeni do Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Podczas wizyty Starosta Marek Szczepański oprowadził oraz opowiedział o Budynku Starostwa Powiatowego, dodatkowo uczniom zostały wręczone upominki.

Kategorie: Aktualności

Skip to content