W środę (19 lutego 2020r) uczniowie II LO z pierwszych klas humanistycznych spotkali się z panem Rafałem Bergerem – Naczelnym Imamem Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej w Polsce. Spotkanie jest kolejnym w ramach drugiej edycji cyklu „Chojnickie spotkań z Orientem”.

            Gość II LO jest współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, miejsca spotkań katolików i wyznawców islamu w Polsce. Przewodniczą jej dwie osoby – katolik (od 2018 r. – Agata Skowron-Nalborczyk) i muzułmamin (nasz gość – Rafał Berger).

            Pan Rafał Berger zaprezentował  w swoim wykladzie podstawowe założenia islamu oraz opowiedział o inicjatywach na rzecz dialogu i porozumienia.

            Najciekawszym elementem spotkania była – jak zawsze – możliwość zadawania gościowi pytań. Pierwszoklasiści interesowali się głównie podobieństwami i różnicami w podstawach teologicznych chrześcijaństwa i islamu, sposobem postrzegania przez islam roli kobiety i mężczyzny oraz wyobrażeniami eschatologicznymi w obu religiach.

            Pan Rafał Berger zburzył wiele mitów i stereotypów ukształtowanych wokół wyznania, które reprezentuje. Konkluzja spotkania była jednoznaczna – trzeba być dobrym człowiekiem i szanować bliźnich. Podobne w istocie jest hasło tegorocznego Dnia Islamu w Kościele katolickim (obchodzonego corocznie 26 stycznia, już po raz dwudziesty): „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa”.

Kategorie: Aktualności

Skip to content