13 grudnia młodzież klas przyrodniczych II LO   uczestniczyła w wykładzie fizyka atmosfery, Pani Joanny Remiszewskiej – Michalak. Pani doktor  została zaproszona do Chojnic z inicjatywy Stowarzyszenia „Chojnicki Alarm dla Klimatu” W auli „starego” ogólniaka podzieliła się wiedzą na temat obecnej sytuacji klimatycznej na świecie i w Polsce. W wykładzie wzięli udział również nauczyciele naszego liceum.

 Mając w pamięci nawałnicę, która nawiedziła przed dwoma laty nasz region, mogliśmy przekonać się jakie spustoszenia wywołują zmiany klimatu.

Co niesie za sobą ocieplenie klimatu, możemy obserwować oglądając codzienne wiadomości. Pożary lasów w Australii, zalana Wenecja to tylko niektóre z przykładów. Rok 2019 to okres wielu ekstremów pogodowych: fale upałów i powodzie, które kiedyś były wydarzeniami raz na sto lat stają się coraz bardziej regularne. Konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i metanu mówiła Joanna Remiszewska – Michalak.

Jeśli nie zatrzymamy się w tym pędzie konsumpcji, nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, a tym samym nie utrzymamy obecnej temperatury, Ziemię czekają nieodwracalne zmiany zaznaczyła Pani doktor.

Bardzo ważna w tej kwestii jest edukacja mająca na celu uświadomienie, jakie zagrożenie dla zdrowia i życia wywołuje zanieczyszczenie powietrza. Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu dotyczącego ocieplenia klimatu.

 

Wojciech Krajecki

Kategorie: Aktualności

Skip to content