16 listopada 2019 r. troje uczniów naszej szkoły z klasy I e Kasia Windorpska, Tomasz Storman oraz z klasy I eg Julia Kamińska reprezentowało naszą szkołę na III Pomorskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza” na Politechnice Gdańskiej pt  „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości”. 

Prelegenci patrzyli na ludzki mózg pod różnymi kątami. Rozważali m.in. kwestie związane z mechanizmami uczenia się i pamięci, działaniem mózgu seryjnego zabójcy czy wpływem nowych technologii na ludzki układ nerwowy. Inni dzielili się swoją wiedzą na temat iluzji optycznych, czyli tego, jak mózg nas oszukuje. Jeszcze inni wspólnie ze słuchaczami zastanawiali się, na ile jesteśmy niezależni w obszarze podejmowanych przez nas decyzji. Byli też tacy, którzy przybliżali niezwykłe możliwości mózgu w zakresie radzenia sobie z uszkodzeniami pewnych obszarów albo próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy określone zdolności powiązane są z płcią. Inni analizowali pojawianie się motywu mózgu w literaturze, malarstwie i filmie czy neurobiologiczne podstawy percepcji dzieł sztuki. Jeszcze inni zwrócili uwagę na wpływ czytania na rozwój intelektualny, opisywali działanie neuronów lustrzanych w zakresie empatii i przemocy, analizowali zjawisko synestezji czy działanie mózgu podczas snu. Byli tacy, którzy zajęli się wadami i zaletami dwujęzyczności czy chorobą Alzheimera.
Nasi uczniowie przedstawili temat „Telefon – cichy zabójca mózgu”, przygotowany pod kierunkiem pani Moniki Gancarz. Ich prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Kategorie: Aktualności

Skip to content