Wielka Piątka z II LO!

Tego jeszcze nie było! Wyjątkowo sensacyjnie zakończyły się tegoroczne finały ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Aż pięć uczennic z II LO uzyskało tytuł finalisty. Na wielkie brawa zasłużyły: Łucja Konieczna, Katarzyna Zdebska i Zofia Dalke z klasy IIIA (opiekun: Hanna Szypryt-Nowicka), Antonina Biesek z klasy IIIB (opiekun: Marcin Szopiński) i Weronika Gądek z klasy IIIE (opiekun: Dorota Osowicka).

         Droga do tego sukcesu była długa, mozolna i pełna przeszkód. Już w czasie wakacji uczestnicy olimpiady przedzierali się przez opasłe naukowe opracowania, by przygotować dysertacje na etap szkolny. Było ich wtedy szesnaścioro.

Wszystkie prace naszych olimpijczyków zostały docenione przez Komitet Okręgowy w Gdańsku, co poskutkowało zaproszeniem do następnej części zawodów. Dwuczęściowy etap okręgowy wymagał napisania eseju problemowego lub interpretacyjnego oraz rozwiązania niezwykle trudnych zadań z zakresu językoznawstwa. Ta część zakończyła się sukcesem dla jedenastu naszych uczennic, które znalazły się w elitarnym gronie uczestników etapu ustnego. Wymagał on poradzenia sobie z dyskusją na temat napisanej na etapie szkolnym rozprawy naukowej oraz wykazaniem się wiedzą daleko wykraczającą poza program szkolny z zakresu historii, teorii literatury i nauki o języku. Rekomendacje z okręgu gdańskiego uzyskało 18 osób, w tym pięć naszych uczennic.

Część finałowa Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odbyła się w Konstancinie od 4 do 6 kwietnia. Aby uzyskać tytuł finalisty każdy z niemal 200 uczestników z Polski i z zagranicy musiał w ciągu pięciu godzin napisać esej lub interpretację porównawczą i uzyskać wymagana liczbę punktów.

Wszystkie nasze uczennice brawurowo pokonały tę przeszkodę i uzyskały tytuł finalisty XLIX OLiJP, który zwalnia je z egzaminu maturalnego z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, a także otwiera drzwi wszystkich uczelni humanistycznych w Polsce. Z sukcesu cieszą się poloniści II LO w Chojnicach.

Uczniom i opiekunom serdecznie gratulujemy!

Kategorie: Aktualności

Skip to content