17 stycznia przypada obchodzony od 1997 roku w Kościele katolickim Dzień Judaizmu. Święto to, ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski na dzień wigilii Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ma na celu przypominać i pogłębiać więzi między judaizmem

i chrześcijaństwem. Obchody centralne odbywają się co roku w innym mieście i pod innym hasłem. W tym roku miastem-gospodarzem obchodów jest Łódź, a hasłem cytat z Księgi Ozeasza: „Nie przychodzę, żeby zatracać”.

            Z tym ważnym świętem zbiega się w II LO spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem – pisarzem, kustoszem i historykiem oraz rzecznikiem prasowym gdańskiej gminy żydowskiej. Wizyta Mieczysława Abramowicza rozpoczyna cykl spotkań w ramach projektu Chojnickie Spotkania z Orientem. Projekt adresowany do uczniów II LO (klasa II d) ma na celu zapoznanie uczestników z kulturą i zwyczajami krajów arabsko-muzułmańskich i Izraela, a przez to walkę ze streotypami i uprzedzeniami.

            Spod pióra czwartkowego gościa II LO wyszły dwie ciekawe książki: Każdy przyniósł, co miał najlepszego i Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć, które przyniosły autorowi między innymi nominacje do Nagrody Literackiej Nike i nagrody Angelus.

            Relację z przebiegu spotkania obiecujemy już za tydzień na stronie II LO.

Kategorie: Aktualności

Skip to content