„Święto Nauki w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Chojnicach”

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W związku z projektem „Zdolni z Pomorza-powiat chojnicki” w ramach przedsięwzięcia odbyło się „Święto Nauki w Lokalnym CNK w Chojnicach”.
Powiat Chojnicki wraz z II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Andersa aktywnie promował 11 maja 2018 r. Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W związku z realizowanym projektem „Zdolni z Pomorza-powiat chojnicki” w ramach przedsięwzięcia odbyło się „Święto Nauki w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Chojnicach”.
 
Dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych zaplanowano mnóstwo atrakcji naukowych.
 
Uczniowie klas matematyczno-fizycznych i matematyczno-geograficznych „chojnickiej dwójki” przygotowali dla najmłodszych Ogródki Matematyczne. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogli się w nich zmierzyć z grami logicznymi i zabawami matematycznymi.
 
Kolejną atrakcją dla tej grupy wiekowej było „Wprowadzenie do świata literatury – wiersze i opowiadania dla dzieci”, przygotowane, pod opieką p. Marcina Szopińskiego, przez drugoklasistów liceum. Mali Słuchacze byli zafascynowani czytanymi przez Starszych Kolegów bajkami i wierszami.
 
Starsi uczestnicy Święta Nauki mogli dowiedzieć się jak wykorzystuje się fizykę kwantową do bezpiecznego przesyłu tajnych informacji. Pan Karol Jagielski wygłosił wykład z fizyki na temat „Kryptografii kwantowej”. Nie zabrakło też wykładu z dziedziny zwanej Królową Nauk, bowiem p. Angieszka Wera w trakcie „Warsztatów z szyfrowania”, zdradziła zastosowanie w tej materii matematyki. „Warsztaty z robotami” z wykorzystaniem Lego Mindstorms oraz platformy Arduino – poprowadził dr Maciej Maciejewski.
 
Wieloletni wychowawca w schronisku dla nieletnich, terapeuta uzależnień p. Andrzej Plata wygłosił, dla uczniów klasy VII szkoły podstawowej, II i III klasy gimnazjum oraz uczniów szkół ponadpodstawowych,wykład pt. „Młodzież w świetle prawa”. Uczestnicy usłyszeli wiele cennych informacji o współczesnych zagrożeniach dzieci i młodzieży oraz stosowanych wobec nieletnich środkach wychowawczych i poprawczych.
 
Nauczyciele chemii – p. Wojciech Krajecki i p. Elżbieta Kaczmarekzaabsorbowali uczniów „Chemią wokół nas”, w trakcie których uczniowie mogli bezpiecznie poeksperymentować.
 
Nie zabrakło też warsztatów ekologicznych prowadzonych przez p. Monikę Gancarz, w których najmłodsi wykorzystując odpady tworzyli „Coś z niczego”. Efektem ich pracy był, m.in. filtr do wody.
 
Swoje stanowisko wystawił także Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.
 
Całość, swoim występem artystycznym, uświetniły siostry – Maja i Nadia Czarneckie wykonując utwory wokalne.
 
Tradycją w działalności edukacyjnej Powiatu jest realizowany od kilku lat konkurs matematyczno-fizyczny „Potyczki Newtona”. W bieżącym roku odbyła się bowiem jego trzecia edycja. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszyscy dzielnie walczyli i fantastycznie się spisali. Nagrody ufundowane i wręczone przez p. Stanisława Skaję – Starostę Chojnickiego, otrzymało jednak sześcioro laureatów.
 
Szkoły podstawowe
 
I miejsce Marta Grzonka – SP nr 2 w Czersku
 
II miejsce Radosław Majer – SP nr 1 w Chojnicach
 
III miejsce Albert Raith – SP nr 1 w Chojnicach
Szkoły ponadpodstawowej
 
I miejsce Paweł Polerowicz II LO Chojnice
 
II miejsce Daniel Glazer II LO Chojnice
 
II miejsce Ikarus Kołatka LO Czersk
Jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy „Święta Nauki w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Chojnicach” przekonali się jak fascynująca jest nauka.
Projekt uzyskał akceptację Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Kategorie: Aktualności

Skip to content